Stěhování se do jiné země aneb co vše zařídit před odjezdem!
14. 3. 2021
/
Rozhodování o přestěhování se do jiné země není vůbec snadnou záležitostí. Kromě praktických věcí, které musíte před samotným odjezdem zařídit, se musíte vypořádat i s pocitem, že opouštíte svůj domov, svou rodinu, přátele a pevnou půdu pod nohama. Zároveň se vám ale otevírají dveře do nového světa plného dobrodružství, nových zážitků, nových přátel a velké životní školy. Je to obrovský krok do neznáma, který vám dá možnost se mnohé naučit a také mnohé získat. To jsem si přesně říkala i já, když jsem se rozhodovala o svém odjezdu z České republiky za svým přítelem do Irska. Vlastně jsem neměla co ztratit. Proč si nezkusit poznat jiné prostředí, zvyklosti, naučit se cizímu jazyku a získat zkušenosti, které mě v životě jen posílí. A tak mé rozhodnutí padlo a já se začala připravovat na cestu do mého nového domova!
Praktických věcí, které bylo potřeba zařídit před cestou bylo opravdu mnoho. Zjišťováním si více informací se objevovaly další nové povinnosti, ze kterých mi občas šla hlava kolem. Musím přiznat, že nejlíp je na tom možná ten, kdo nic neřeší, zabalí si kufry a jede 🙂. Ovšem to bych nebyla já a moje povaha organizátora tělem i duší 🙂. Příprava na odlet mi tak trvala bezmála půl roku, kdy jsem krůček po krůčku zařizovala a zjišťovala si vše, pro stěhování, tolik potřebné.
Rozhodla jsem se tedy sepsat pro všechny, kteří se rozhodují odjet do jiné země EU, stručný popis všeho, co se vyplatí si před odletem zařídit. Stěhovala jsem se do Irska a tak vše budu směřovat k této zemi. Samozřejmě vše je o něco snazší, když cestujete do některé ze zemí EU.
1) Je dobré si nastudovat co nejvíce informací o dané zemi, zvyklostech, pracovních podmínkách, sociálním systému a daních. Určitě se vyplatí mít nějakou představu, jak to v dané zemi chodí. Docela podrobné informace a návody se dozvíte na stránkách Úřadu práce v sekci Eures (evropský portál pracovní mobility). Přikládám odkaz, kde si můžete vybrat zemi, do které chcete odcestovat a zjistit tak o ní vše potřebné – klikni zde.
Můžete zde nalézt také seznam Eures poradců z daných zemí, kteří vám mohou poradit s hledáním práce a případně i pomoci, pokud se už v zemi nacházíte a nevíte si s něčím rady. Je to docela příjemná pojistka, protože poradci se vám opravdu snaží pomoci. Zároveň se můžete zaregistrovat se svým životopisem na portálu Eures – odkaz zde a zkoušet tak hledat práci ještě před samotným odjezdem. Nicméně dle mých zkušeností je nejlepší, hledat si práci až na místě. Většina zaměstnavatelů totiž preferuje osobní kontakt a nástup co nejdříve.
2) Transfer dávek v nezaměstnanosti do zahraničí
Je možné si nechat zařídit transfer dávek v nezaměstnanosti z českého Úřadu práce do zahraniční země EU. Musím říct, že tohle se vždycky hodí, protože nikdy nevíte, jak dlouho budete práci v zahraničí hledat. Já se stěhovala v červenci 2020, Covid v plném proudu a tak výhled na brzké zaměstnání nebyl příliš pozitivní. Dávky v nezaměstnanosti se tedy hodily. Odkaz k prostudování si veškerých potřebných informací je zde – klikni. Proces je sice trošku zdlouhavý, ale nevzdávejte to!
Důležité pro možnost požádání si o transfer dávek je registrace na Úřadu práce v délce 4 týdny před podáním žádosti. Takže pokud toto plánujete, zaregistrujte se nejdříve na Úřadu práce předem a poté si požádejte opět na Úřadu práce o transfer dávek. V Praze zahraniční transfery vyřizují na pobočce Úřadu práce na Praze 3 (Domažlická 1139/11). Společně s žádostí je potřeba vyplnit formulář U2 a s jeho potvrzením se dále zaregistrovat do 7 dnů od příletu do zahraničí na tamním Úřadu práce. Úřady si pak vzájemně předají informaci a vám bude chodit z České republiky podpora ve výši a počtu měsíců, na který máte nárok. V případě nalezení zaměstnání, je nutné ihned o tom Úřady informovat a ukončit tak běžící podporu z ČR.
3) Zdravotní pojištění
Všeobecně platí, že zdravotně pojištěni byste měli být v zemi, kde vykonáváte výdělečnou práci, neboli kde zrovna pracujete. Pokud tedy plánujete odjet do cizí země na delší dobu, budete se muset z českého zdravotního pojištění odhlásit a to hned, jak začnete v zahraničí pracovat. Pokud máte přiznaný transfer podpory z ČR, platí za vás stále zdravotní pojištění stát. Stačí tedy, pokud si zajistíte cestovní pojištění do zahraničí pro případ, že byste náhodou potřebovali zdravotní péči. Jakmile začnete pracovat, je nutné se spojit s vaší zdravotní pojišťovnou, doložit jim pracovní smlouvu (přeloženou do češtiny), vrátit evropský průkaz pojištěnce a odhlásit se tak z českého zdravotního pojištění. O evropský průkaz si pak požádáte v dané zemi, kde pracujete a žijete.
Nicméně všude v zahraničí si musíte zdravotní péči platit. Tady v Irsku si můžete vybrat z několika programů soukromých poskytovatelů zdravotního pojištění a cena záleží na tom, jak moc komfortní péči a krytí požadujete. Nu, není to rozhodně nic levného. Takže našeho zdravotnictví bychom si sakra měli vážit!
4) Sociální pojištění
Toto je zcela dobrovolné rozhodnutí každého. Samozřejmě při návratu do ČR by se vám odpracovaná doba měla započítat dle předložených formulářů. A tak si vždy schovávejte výplatní pásky, jsou pojistkou, že když už nic, toto se uzná vždy. Protože si ale nejsem úplně jistá funkčností našeho systému 🙂, raději jsem se rozhodla pro dobrovolnou účast na důchodovém pojištění a každý měsíc zasílám částku 2 482 Kč pro rok 2021, na důchodové pojištění, pro jistotu. Není to ovšem potřeba, je to na každém. Formulář k přihlášení se k dobrovolné účasti na důchodovém pojištění je ke stažení zde – klikni. K formuláři je opět potřeba přiložit přeloženou pracovní smlouvu. Pojištění můžete kdykoliv přestat platit odhlášením se podobným formulářem.
5) Zařízení si datové schránky
Je to velmi jednoduchý krok a tolik vám usnadní přijímání doporučených dopisů a komunikaci s úřady. Stačí si zajít na jakoukoliv pobočku Czech Pointu a zažádat si o zřízení datové schránky. Neskutečně jednoduché a opravdu užitečná věc, kterou mohu vřele doporučit.
6) Zplnomocnění osoby pro přebírání pošty
Další velmi užitečnou věcí je zplnomocnit osobu, které důvěřujete pro přebírání vaší obyčejné a také doporučené pošty. Jedinou poštu, které toto zplnomocnění neumožňuje vyzvednout, je dopis do vlastních rukou. Takovou poštu si budete muset nechat přeposlat do zahraničí. Vše můžete zařídit online přes Českou poštu. Nejdříve je potřeba si nechat zařídit pro sebe a zplnomocněnou osobu Zákaznickou kartu České pošty. Poté si online nebo osobně můžete zažádat o průkaz příjemce k vystavené zákaznické kartě. Trošku papírování, ale funguje to. Zde přikládám opět odkaz k vícero informacím – klikni. Navíc vám bude chodit informace, že vám přišla nějaká doporučená pošta.
7) Zkontrolujte si platnost vašich dokladů
Před odjezdem je určitě vhodné si zkontrolovat všechny své doklady (pas, řidičský průkaz, občanský průkaz) a jejich platnost. Pokud se blíží konec platnosti dokladů, určitě si nechte udělat nové. Nebudete pak muset řešit tyto záležitosti přes ambasádu, což trvá poměrně dlouho. V některých případech si musíte doklady vyřídit pouze v ČR.
8) Před odjezdem si nechte vyjet výpis z rejstříku trestů a zajistěte si jeho úředně ověřený překlad
9) Zajistěte si překlad důležitých lékařských zpráv a vezměte si je sebou
10) Zajistěte si úřední překlady vysvědčení, osvědčení, rodného listu a pracovních referencí.
Po mě to někteří zaměstnavatelé vyžadovali a tak jsem byla ráda, že jsem to měla připravené.
11) Převoz zabalených věcí do zahraničí
Nejjednodušším způsobem je nechat si věci převézt kurýrní službou z ČR do zahraničí. Je to levnější a velmi pohodlné. Řidič vyzvedne krabice u vašich dveří a zase je vysadí v zahraničí. Do Irska z ČR a opačně nabízí přepravu vašich věcí a dokonce i domácích mazlíčků několik přepravců. Byla jsem opravdu spokojená. Měla jsem 8 velkých krabic a jedno kolo. Celkově mě přeprava i s pojištěním vyšla na 7 000 Kč. Což si myslím není zas tak hrozné. Zde je odkaz na kurýrní službu, kterou jsem využila při svém stěhování já – klikni. Měla jsem výhodu, že přítel mi krabice v Irsku převzal ještě před mým příletem a vše zkontroloval. Přeprava bezchybná a všem ji vřele doporučuji.
12) Vyřiďte si udržovací tarif s mobilním operátorem
Pokud si chcete zachovat české telefonní číslo i při svém pobytu v zahraničí, domluvte se se svým operátorem na udržovacím poplatku za užívání čísla. Poplatek je poměrně nízký a jeho výhodou je, že při návratu do ČR vám vaše číslo zůstává. Já jsem využila této možnosti velmi ráda, protože přeci jen jsem chtěla zůstat se všemi v kontaktu. Byla jsem trochu líná všem zasílat informaci o mém novém zahraničním čísle. Navíc, plánuji se vrátit do ČR a tak to bude jednodušší.
To jsou všechny nejdůležitější věci, které se vyplatí si zařídit před cestou. Vše ostatní se dá dneska vyřídit online a tak stěhování se do jiné země není až takovou noční můrou, jak by se mohlo na první pohled zdát 🙂. Trošku si u toho zaběháte, občas si budete připadat jako v Kocourkově 🙂, ale co nás nezabije, to nás jenom posílí!!!!! A tak všem, kteří se rozhodují v dnešní nelehké době změnit své bydliště, držím pěsti, ať jim jejich plány vyjdou. V životě nás totiž nejvíce posilují překážky, které musíme při dosahování svých cílů, zdolávat!
V dalším článku – zde popíši, co vše je potřeba zařídit po příletu do Irska!


Mohlo by se vám také líbit
